Szachowa reprezentacja Polski – od miesiąca wspierana przez LOTTO – odniosła w rosyjskim Chanty-Mansijsku największy sukces po II wojnie światowej zdobywając brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Świata w swoim debiucie w tych zawodach.
Polacy – w składzie
arcymistrz Radosław Wojtaszek
arc. Jan-Krzysztof Duda
arc. Kacper Piorun
arc. Mateusz Bartel
arc. Grzegorz Gajewski
Kapitan – arc. Kamil Mitoń
zdobyli 12 pkt zwyciężając w 6 pojedynkach, w tym z aktualnymi mistrzami i wicemistrzami olimpijskim USA i Ukrainą. Pokonani zostali tylko przez Mistrzów i Wicemistrzów Świata Chiny i Rosją oraz niespodziankę tego turnieju Turcję, prowadzoną przez polskiego arcymistrza Michała Krasenkowa.
“W grze naszej reprezentacji zobaczyliśmy prawdziwą drużynę, co w sportach indywidualnych nie jest trywialne. Kiedy jeden z zawodników miał słabszy dzień, to pozostali stawali na wysokości zadania i odrabiali straty. To jest cecha prawdziwych mistrzów. Tą samą cechę pokazały nasze panie zdobywając w zeszłym roku srebrny medal olimpijski. Cieszę się, że od tego historycznego sukcesu rozpoczynam swoją kadencję. i jednocześnie takiego samego sukcesu życzę naszym piłkarzom na Mistrzostwach Świata, które również rozegrane zostaną w Rosji.” – powiedział nowy Prezes Polskiego Związku Szachowego Adam Dzwonkowski
“Przyjechaliśmy z nadzieją na włączenie się do rywalizacji o wysokie miejsce, ale medal uważaliśmy za sprawę trochę odległą. Ja się okazało wszyscy zawodnicy byli świetnie przygotowani i wygrywaliśmy mecz za meczem. Mając takich liderów, jak Radek Wojtaszek i Jan-Krzysztof Duda, reszta zawodników nie mogła się nie dostosować. Nie zmienia to faktu, że – aby równać do najlepszych – musimy jeszcze bardzo mocno pracować, a także pozyskać środki na rozwój, gdyż nasz budżet stanowi ułamek tego, co wydają Rosjanie, Amerykanie, czy Chińczycy.” – podsumował kapitan reprezentacji arc. Kamil Mitoń.
“Szczęście przyniosło nam LOTTO! Ledwie zostało naszym partnerem strategicznym, a już mamy sukces! Ciężko na niego pracowaliśmy przez lata, a teraz mamy za to nagrodę. Dziękuję wszystkim kibicom, LOTTO, Ministerstwu Sportu i Turystyki, Polskiemu Związkowi Szachowemu, ale przede wszystkim szachowym kibicom, którzy nas od lat wspierają w doli i niedoli.” – cieszy się nasz superarcymistrz i lider drużyny Radosław Wojtaszek.
“Po maturze wziąłem się już tylko za szachy. Te zawody to był mój trzeci start pod rząd i trochę obawiałem się o kondycję, ale praca specjalistów z krakowskiego AWF nie poszła na marne i dałem radę!” – podsumował swój występ 19-letni arc. Jan-Krzysztof Duda – nasz drugi superarcymistrz, który 1 lipca oficjalnie zostanie członkiem elitarnego klubu zawodników z rankingiem powyżej 2700 ELO.

Kontakt:
Łukasz Turlej, tel.: 607113331
l.turlej@pzszach.pl